Csendes ünnep, alig tudják néhányan, hogy a Magyar Haltani Társaság kezdeményezésére a Földművelésügyi Minisztérium és számos szakmai szervezet és egyesület közös döntése alapján, 2017 óta március 20-án ünnepeljük a hazai …

Halak Napja

Nyúldomolykó
Patakok , kisebb folyók sajnos egyre ritkább , védett halfaja a nyúldomolykó. ( Leuciscus leuciscus) Közeli rokonától a fejesdomolykótól elsõsorban kisebb feje és kevésbé vaskos teste különbözteti meg. A száj …

Az amurok etetése
Az Amúrok most már a gyorsan melegedő vizekben egyre intenzívebben táplálkoznak. Nevüket az Amúr folyóról kapták. Tipikusan folyóvízi halfajta, ott is a meder mély, gyors sodrású részein tartózkodik legszívesebben. Ha a …

Folyamirák
Vagy más néven nemes rák (Astacus astacus), az édesvizi rákok három, Magyarországon őshonos fajának egyike. A folyóvizek és tavak lakója. Nappal a parti üregekben és kövek alatt él; éjjel vadászik, és ekkor rovarokat, csigákat, …

Sügér
Hazai halfaunánk egyik legpompásabb hala a Sügér. A nép nyelvén: barsling, bules, csapó sügér, dóber, dubér, dübér, fésűshal, kandró, körmöshal, parcs, paris, rappi hóhér, réti durbincs, sigér, singér, sudér, süger, …

Fejesdomolykó
A hazai halfauna egyik legszebb, és legóvatosabb halfaja (Squalius cephalus). A pontyfélék családjába tartozó, őshonos, folyóvízi halunk. Ő testesíti meg talán a fenotípusában legszebb, bibliai ábrázolásokon, illusztrációkon látható jellemet. Teste vaskos, hengeres, …

Háromtüskés Pikó
Amikor a minap egy kis lepkehálóval a közelünkben lévő patakban planktonrákokra “vadásztam”, a rákokkal együtt belekerült ez a kis aranyos halacska is. A tüskés pikó édesvízben ritkán több, mint 10 centiméter, többnyire 5-8 centiméter. Ha a 70-es évek elején történik mindez, akkor akár a Berinkei-féle halmonográfiába is bekerülhettem volna, ugyanis hazánkban akkortájt fogta egy kisfiú belőle a Pesti Duna-parton az első bizonyított példányt. Nem kizárt, hogy hazánkba az Al-Duna felől érkeztek az első példányok, de gyakoribbá csak az 1980-as években vált, s ebben az osztrák Duna-szakaszon fölszaporodott állomány inváziója játszotta a főszerepet. Lelőhelyei egyelőre a Duna mentére korlátozódnak. Az élőlények számára egy új környezet benépesítése mindig kihívásokkal jár. Mára már egyre jobban elterjedt ez a nagyon rövid életű, különleges szaporodásmódjáról híres kis halacska. Viszonylag könnyű biztosítani a feltételeket az akváriumi szaporodásához is. Az ívási időszak március végétől augusztus elejéig tart. Ívási időben a nemek színezete jellegzetesen eltérő, a hím háta feltűnő vörhenyes, zöldessárgává ill. ezüstösen csillogó kékeszöld irizálóvá válik. Az írisz csillogó, tengerkék, a torok és a has élénkvörös lesz. A nőstények nászruhája kevésbé színpompás, hátukon sötét keresztcsíkok láthatók ívási időben. A tüskés pikó hímje a növényekből, dombszerű fészket készít a folyóágyban vagy a tófenéken, Ha a fészek és a hím élénk színei oda csaltak egy nőstényt, akkor az utóbbi bemegy a fészekbe és lerakja 300-1000 ikráját. Ezután a hím néhány hétig gondozza az ikrákat, majd a kikelt ivadékokat. Kissé zömök, oldalról lapított hal. Háta és hasa ívelt, farokrésze rövid és nagyon elvékonyodó. Feje és szeme nagy, orra közepesen hosszú. Előrenyúló fölső állású szája aránylag kicsi, benne apró és hegyes fogak találhatók. Hátán, a hátúszó előtt általában 3, hasúszói helyén 1-1 hegyes, felmereszthető csonttüske van.
Védett halfaj, a fotózás után, útjára is engedtem. Akváriumi tartásra egyébként ideális halfaj.

Halparaziták
A napokban, Dunai horgászok panaszolták, hogy a fogott balinok hasüregében furcsa férgeket találtak. Nagy valószínűséggel a buzogányfejű férgek közé tartozó Pomhorhyncus fajok egyikével találkozhattak. Édesvízi halakban gyakoriak, első sorban a …

Leányhal
A Duna kincse a kora tavasszal is aktív Leányhal! Az ország különböző vidékein még a következő neveken ismerik: dobáncs, dobár, leányhal, nyerfli, szűzhal, szűzleányhal. Áramláskedvelő folyóvízi hal. A Leánykoncér pompás színeivel, hatalmas …